Resultater fra diverse konkurrencer

Opdateret den 

2014

 

Dato

 

Agility

 

 

Dato

 

 

 

Lydighed

 

 

25. oktober Klubmesterskab Agility 25. oktober Klubmesterskab - Prøve 1 & 2 - Vandrepokaler 2014
    25. oktober Klubmesterskab Rally
17. september Prøve 2 Agility 17. september Prøve 2 Rally
    13. september Prøve 2 i DcH program
23. - 24. august Landsdækkende Agilitykonkurrence 15. juni Rally på Godset
30. april Prøve 1 Agility 14. juni B-dag på Godset
15.-16. februar Landsdækkende Sannes Hundecenter 31. maj Nordisk Skydd udtagelse
    30. april Prøve 1 Rally
    1. marts Prøve 1 i DcH program
    16 marts Rally Landsdækkende

2013

 

Dato

Agility

Dato

Lydighed

26. oktober Klubmesterskab 10. november Lille Nordisk
21. august Prøve 2 26. oktober Klubmesterskab
8.-9. juni Landsdækkende Sannes Hundecenter 7. september Prøve 2 i DcH
8. maj Prøve 1 9. juni C-hundedag
21. august Prøve 2 26. oktober Klubmesterskab
8.-9. juni Landsdækkende Sannes Hundecenter 7. september Prøve 2 i DcH
8. maj Prøve 1 9. juni C-hundedag
23.-24. februar Landsdækkende Sannes Hundecenter 8. juni Rally landsdækkende
    15. maj Rally prøve 1
    21. april SKYDD udtagelse
    7. april Landsdækkende CBAE
    17. marts Prøve 1 i DcH
    9. marts Rally landsdækkende
       
       
       

2012

Oversigt over årets oprykninger: Se her

 

Dato

Agility

Dato

Lydighed

27. oktober Klubmesterskab 11. november Lille Nordisk. Spor - Rundering - Lydighed
17. september Prøve 2 27. oktober Klubmesterskab i DcH
18. juni Prøve 1 27. oktober Klubmesterskab rally
10. juni Landsdækkende på Tirsbæk Gods 2. september Landsdækkende CBAE
11.-12. februar Landsdækkende i Sannes Hundecenter 29. august Prøve 2 i Rally
    12. august Prøve 2 i DcH
    9. juni Rally - C-hundedag
    16. maj Prøve 1 i Rally
    14.-15. april DM Nordisk: Spor - Rundering - lydighed
    18. marts Prøve 1 i DcH
       
       
       
       
       

2011

 

Dato

Agility

Dato

Lydighed

29. oktober Klubmesterskab 29. oktober Klubmesterskab DcH
28. august Jysk Mesterskab: Lille - Mellem - Stor 29. oktober Klubmesterskab Rally
28. august Landsdækkende i Bredsten 9. oktober Nordisk
16. august Prøve 2 28. august C-klasse drive-in
8. maj Landsdækkende i Sannes Hunde Center 28. august Rally landsdækkende
7. maj Landsdækkende i Sannes Hunde Center 14. august Prøve 2 i Rally
12. april Prøve 1 i agility 14. august Prøve 2 i DcH
29.-30. januar Landsdækkende i Sannes Hunde Center 7. maj Rally landsdækkende
    6. april Prøve 1 i Rally
    20. marts Landsdækkende CBAE
    6. marts Prøve 1
       
       
       

2010

 

Dato

Agility

Dato

Lydighed

20. december DGI For sjov 20. november Lille Nordisk
25. oktober Klubmesterskab 30. oktober Klubmesterskab
18. august Prøve 2 24. oktober  Klubmesterskab Rally-O
31. juli-1. august Fælles stævne med DcH Kolding i Kolding 29. august Landsdækkende konkurrence
12. maj Prøve 1 15. august Prøve 2
13.-14. februar Landsdækkende i Sannes Hunde Center 20. juni C-hundedag
    18. april Eliteturnering
    11. april Prøve 1
       
       
       

2009

 

Dato

Agility

Dato

Lydighed

19. oktober Klubmesterskab 29. december Lille Nordisk
9. september Prøve 2 31. oktober Lille Nordisk
5.-6. september Fælles DcH/DKK DM i Pjedsted 24. oktober Klubmesterskab
23.-24. maj Fælles stævne med DcH Kolding i Madsby 16. august Prøve 2
15. april Prøve 1 29. juni Prøve i Sikker Lydighed
7. april Prøve 1 i Rally-O 5. april Kredskonkurrence (åben tilmelding i C og E)
14.-15. februar

Landsdækkende i Egtved Ridehal

Resultater lørdag

Resultater søndag

22. marts Prøve 1
       
       
       
       
       

2008

Holdet ”Dem fra Vejle A” bestående af Anne Mette og Tyson, Sanne og Dipsy, Lillian og Bamse, Lillian og Mille blev Danmarksmester for hold ved FUFA DM 2008. Lillian og Mille blev nr. 2 individuelt. Se billeder her.

Fordeling af vandrepokaler for 2008

 

Dato

Agility

Dato

Lydighed

22. oktober Klubmesterskab 9. november Lille Nordisk
27. august Prøve 2 25. oktober Klubmesterskab
2. august DKK stævne i Pjedsted 19. oktober Klubmesterskab Rally
22. april

Prøve 1

Begynderprøve

17. august Prøve 2
23.-24. februar

Landsdækkende i Egtved Ridehal

Resultater lørdag

Resultater søndag

30. juni Prøve i Sikker Lydighed
    6. april

Kredskonkurrence

Rally-O konkurrence

    9. marts

Prøve 1

       
       
       
   
   
   

2007

Sanne Ammitzbøll blev dansk mester i agility for små hunde og besatte 3. pladsen i agility for store hunde med Barney. Se alle DM-resultater her.

Fordeling af vandrepokaler for 2007

 

Dato

Agility

Dato

Lydighed

24. oktober Klubmesterskab 27. oktober Klubmesterskab
25.-26. august

Landsdækkende DcH Vejle og DcH Horsens:

Resultater lørdag

Resultater søndag

Resultater Jysk mesterskab

13. og 20. august Prøve 2
15. august Prøve 2 3. juni Rally-O konkurrence i Givskud
30. juni DKK agilitystævne i Lindved med DM-udtag 1. april Kredskonkurrence DcH Vejle
2.-3. juni

Dobbelt landsdækkende stævne DcH Vejle og DcH Horsens:

Resultater lørdag

Resultater søndag

Finalerunden

11. marts Prøve 1
14. marts Prøve 1    
18. februar Indendørs Landskonkurrence DcH Vejle    
       
       
       
   
   
   

2006

DM-udtagelser

Lillian Rose & Mille blev danske mestre og Merete Karlsen & Casey blev nr. 3

Se artikel i Vejle Amts Folkeblad her: Forside - Side 6

Lillian & Mille var også med til de Nordiske Mesterskaber i Agility. Her blev det til en 1. plads i holdkonkurrencen og en 8. plads individuelt.

Se på Agility Syd for flere resultater og billeder

Fordeling af vandrepokaler for 2006

 

Dato

Agility

Dato

Lydighed

10. december Nordiske Mesterskaber i Ølstykke 28. oktober Klubmesterskab
25. oktober Klubmesterskab 26. august Prøve 2
26. august Jysk Mesterskab 2. april Kredskonkurrence DcH Skanderborg
22. august Prøve 2 26. marts Prøve 1
6. maj Landskonkurrence DcH Vejle    
29. marts Prøve 1    
26. marts Venskabskonkurrence    
       
       
       
       

2005

 

 

 

Dato

Agility

Dato

Lydighed

  DM i Viborg   DM i Viborg
17. august Prøve 2 28. august Prøve 2
14. maj Landskonkurrence DcH Vejle 28. august Kredskonkurrence DcH Vejle
14. maj Landskonkurrence Senior    
30. marts Prøve 1